Jak ušetřit za elektřinu?

Velikost textu: A A A

Jak ušetřit za elektřinu?

Ilustrační foto

 Stoupající účty za elektřinu trápí snad každého spotřebitele, přitom cesta k úsporám je poměrně jednoduchá. Pokud využijete alespoň některý z námi uvedených tipů, uvidíte, že budete mít z nejbližšího vyúčtování radost.

Úspornější spotřebiče

Spotřebiče té nejnižší energetické náročnosti vám mohou ušetřit poměrně hodně peněz, zvláště pokud se jedná o ty přístroje, které máte v provozu prakticky pořád (typicky lednice). Pokud však máte plně funkční, ale méně úsporný spotřebič, je třeba posoudit návratnost případné investice do nového spotřebiče. Nejúspornější spotřebiče bývají také velmi drahé a výměna se vám nemusí vyplatit.

Pozor na stand-by režim

Řada spotřebitelů stále netuší, že spotřebič v pohotovostním režimu spotřebovává nemalé množství energie. Sice velmi rychle po zapnutí naběhne, ale platíte i za dobu, kdy v provozu není. Pokud chcete přesně vyčíslit, kolik vás pohotovostní režim stojí, připojte ke spotřebiči měřič spotřeby.

Chcete-li se těmto zbytným výdajům vyhnout, spotřebiče vypojujte ze zásuvky – u některých z nich je to jediný způsob, jak zamezit přepnutí do pohotovostního režimu.

Sviťte s rozmyslem

Nejen úspornými žárovkami, ale také tím, jak se světly zacházíte, můžete snížit spotřebu elektrické energie. Zhasínejte vždy, když odcházíte z místnosti, a nerozsvěcujte zároveň všechna světla.

Hitem poslední doby jsou LED žárovky, které mají sice prozatím nižší výkon, ale jsou úspornější. Na osvětlení místnosti, kde potřebujete hodně světla, jich budete potřebovat víc, ale na schodiště nebo koupelny jsou ideální.

Do ledničky jen na skok

Zdaleka největší spotřebu energie má ze všech domácích spotřebičů na svědomí chladnička. Pokud pořizujete novou, pořiďte nejvyšší energetickou třídu.

Ať už máte jakýkoli přístroj, nenechávejte dveře lednice zbytečně otevřené a odstraňujte námrazu. Mějte dále na paměti, že teplé potraviny do lednice nepatří.

Pozor na pračku a sušičku

Další dva spotřebiče, které používáme každý týden. Ačkoli oba umožňují prát nebo sušit jen pár kousků prádla, je neekonomické zapínat je, pokud nejsou naplněny zcela. Přemýšlejte nad tím, co a kdy potřebujete prát, a nezapínejte zbytečně takzvané úsporné programy – ve skutečnosti vás o tolik méně než klasický prací cyklus nestojí.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Vyhledávání firem

Zaměření
Lokalita
Typ firmy:

Štítky: vybavení domácnosti, energie, elektro

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Dětský pokoj
Jak zařídit studentský pokoj

Studentský pokoj se s pokojíkem školáka nedá srovnávat. Je potřeba ho přizpůsobit nejen zvýšeným studijním nároků, ale také…

Interiéry a elektro
Jaké jsou výhody a nevýhody LCD, LED a plasmových televizí

Vybrat si novou televizi není v dnešní době jednoduché. Tedy ne že by nebyl dostatečný výběr. Ale právě obrovské množství…

Kuchyně a jídelna
Drtič odpadu vám ušetří práci a zbaví vás zápachu v kuchyni!

Máte drtič odpadu? Na jakém principu funguje a proč se vyplatí si ho pořídit?Drtiče odpadu jsou již dnes téměř v každé domácnosti…

Interiéry a elektro
Jak si vybrat pračku?

Ta tam jsou časy, kdy jsme nepotřebovali pračku a prali vše v ruce. Dnes si můžeme vybírat z mnoha variant. Která je pro…

Interiéry a elektro
Domácí pekárna nejen pro vlastní domácí chléb!

Máte chuť na čerstvý domácí chléb nebo držíte bezlepkovou dietu a jste nuceni si péct vlastní chleba sami? V obou případech…

Interiéry a elektro
Centrální vysavač je skvělým pomocníkem do vaší domácnosti!

 Máte doma centrální vysavač? V čem spočívají jeho výhody? Kdy se vyplatí?Centrální vysavač se určitě vyplatí, jste-li…

Obývací pokoj
Překáží vám televize? Schovejte ji!

 Kam schovat televizi, aby nebyla vystavena jako hlavní dominanta obývacího pokoje a nesváděla k neustálému zapínání?…

Kuchyně a jídelna
Jak na dřevěné kuchyňské nádobí?

 Máte doma plno dřevěných prkýnek a vařeček a nevíte, jak je správně udržovat, aby vám sloužily co nejdéle? Poradíme…

Interiéry a elektro
Koš může slušet každému pokoji!

 Nevíte kam se špinavým prádlem nebo drobnými kousky oblečení, hračkami nebo dalšími krámy? Schovejte je do skvěle vypadajících…

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt