Jak na levné první bydlení

Velikost textu: A A A

Jak na levné první bydlení

Ilustrační foto

 Výběr startovacího bydlení je zlomový okamžik v životě každého mladého člověka. Po letech studií přichází okamžik, kdy se člověk rozhodne bydlet samostatně, většinou se svým partnerem. Jak pořídit startovací bydlení levně a na co si dát pozor?

Startovací bydlení není navždy

Ačkoli to mnoho lidí nerado slyší, startovací bydlení není to, které by vám vydrželo do důchodu. Pořizují si ho mladí partneři, kteří si chtějí vyzkoušet společné soužití „naostro“ a zároveň lze počítat s tím, že se brzy rozšíří o další členy rodiny.

Optimální je proto předpokládat, že v prvním bydlení budete zhruba do konce rodičovské dovolené, pak nastává u většiny párů zlom a stěhují se do většího. Tato časová perspektiva staví požadavky na startovací bydlení do poměrně jasného světla.

Pro mladé páry je důležité bydlení s dobrou dopravní dostupností veřejnou dopravou a občanskou vybaveností na místě. Naopak nejsou vhodné byty na okraji velkých měst s těžkou dopravní dostupností, případně bydlení v satelitních lokalitách.

Hypotéka, nebo nájem?

Obě varianty mají svá pro a proti. Nájem je flexibilnější, v případě změny práce, která rozhodně není u mladého člověka nijak neobvyklá, nájemní byt umožní stěhování za prací. Stejně tak pokud zjistíte, že vám daná lokalita nevyhovuje, je snadnější se odstěhovat. Nevýhodou samozřejmě je, že platíte za nájem a takové bydlení nelze považovat za investici.

Bydlení ve vlastním, financované hypotékou nebo úvěrem ze stavebního spoření, představuje investici. Na začátku samozřejmě platíte převážně úroky a samotná splátka jistiny je minimální, přesto splácíte část ceny svého bytu od začátku. Při současných úrokových sazbách se i při hypotéce můžete dostat na srovnatelnou nebo dokonce nižší cenu než u nájemního bydlení.

Jak zařídit první bydlení

Ve startovacím bytě není dobré pořizovat drahé vybavení na míru, spíše menší kusy nábytku, které můžete přesouvat z místnosti do místnosti a v případě potřeby odstěhovat jinam.

S ohledem na možné rozšíření rodiny je třeba počítat s tím, že děti vybavení do určité míry zničí. Kupovat zcela novou pohovku nebo čalouněné židle je pak zbytečný luxus.
Ideální pro mladý pár, potažmo mladou rodinu jsou byty se spojeným kuchyňským koutem a obývacím pokojem, protože takováto místnost se stane centrem všeho dění. Malé děti si samy nehrají, a proto nelze předpokládat, že budou trávit čas v dětském pokoji zařízeném na míru. Z hlediska rozlohy obytné plochy je optimální velikost bytu okolo 60 metrů čtverečních.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Vyhledávání firem

Zaměření
Lokalita
Typ firmy:

Štítky: byt, bydlení

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Interiéry a elektro
Soukromí v bytě lze bez problémů zajistit

 Ať již bydlíte v domě nebo bytě, určitě víte, že soukromí patří mezi to nejdůležitější, co od svého bydlení každý člověk…

Svět realit
Pohodlné bydlení v Plzni

 Pocházíte z Plzně nebo jejího okolí a rádi byste si pořídili s partnerem vlastní bydlení, kde byste mohli vychovávat…

Svět realit
Na co si dát pozor při koupi pozemku na bydlení a rekreaci

Koupě pozemku je základním "stavebním kamenem" každého domu nebo chaty. Při jeho výběru je důležité věnovat pozornost několika…

Půjčky a hypotéky
Na pronájem bytu zapomeňte - kupte si vlastní na hypotéku

Bydlet musí každý a tak není divu, že trh s byty rozhodně neuvadá. A tak není divu, že mnoho lidí neustále přemýšlí nad tím,…

Svět realit
Jak vybrat dobrého nájemníka

Pronájem bytu je pro mnoho lidí způsob, jak snadno přijít k penězům. Jenže situace není tak růžová, jak se na první pohled…

Půjčky a hypotéky
Jak vybrat kvalitní hypotéku

Možnosti moderního bydlení jsou dnes opravdu pestré a vybírat si mohou zájemci z celé řady projektů, jež jsou následně realizovány.…

Svět realit
Hledáte pronájem v Plzni? Poradíme

Západočeská metropole láká čím dál více nových obyvatel. V Plzni se díky výhodné poloze daří jak obchodu, tak průmyslu.…

Finance a investice
Jak správně nastavit pojištění domácnosti?

 Ačkoli počet lidí, kteří nechávají pojišťovat svoji domácnost, roste, podle údajů pojišťoven je většina pojistných…

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt