Pronájem nebo koupě bytu?

Velikost textu: A A A

Pronájem nebo koupě bytu?

Ilustrační foto

Otázku, zda si koupit byt nebo byt pronajmout řeší každý den tisíce zájemců o bydlení. Vzhledem k tomu, že se jedná o zásadní rozhodnutí, které může ovlivnit celý váš život, rozhodli jsme se shrnout hlavní výhody a nevýhody obou variant.

Při analýze situace na trhu s byty nám hodně pomohla přehledná inzerce nemovitostí na webu INZERCE-REALIT.com, kde také najdete velmi zajímavou nabídku bytů k prodeji a pronájmu.

Výhody koupě bytu

  • Jednoznačně největší výhodou je investice do vlastního bydlení, díky které získáváte jistotu, že nebudete řešit problémy s pronajímatelem bytu, nebudete se muset stěhovat a nezanedbatelné je i to, že neplatíte nikomu cizímu nájem.

  • Koupě bytu má i spořící funkci, protože peníze jsou v případě osobního vlastnictví uloženy v nemovitosti a nemusíte se obávat inflace, navíc ceny bytů neustále rostou, výjimečně několik let stagnují, ale z dlouhodobého hlediska se jedná o jejich kontinuální růst. Z čehož vyplývá, že byt můžete v případě potřeby prodat s větším ziskem, než kdybyste měli peníze uloženy například v bance.

Nevýhody koupě bytu

  • Jestliže nemáte na koupení bytu vlastní finanční hotovost, nezbývá vám, než si vzít hypotéku na bydlení. Hypotéka je závazek na mnoho let a jejímu splácení se nevyhnete, což omezuje váš rozpočet.

  • Další nevýhodou koupě bytu je omezení nezávislosti, což může vadit hlavně mladým lidem, kteří rádi cestují a poznávají svět. O vlastní byt se musíte starat a nemůžete odjet na několik let bez zabezpečení péče o byt, navíc i když budete bydlet někde v zahraničí, pravidelné poplatky za energie nebo platby do fondu oprav budete muset platit i za opuštěný byt. Případným řešením bývá pronájem vlastního bytu, ovšem ne každému tento krok vyhovuje.

Výhody pronájmu bytu

  • Jak již vyplývá z výše uvedeného, pronájem bytu nabízí velkou míru flexibility a nezávislosti, navíc můžete kdykoliv změnit velikost bytu podle vašich potřeb.

  • Nezanedbatelnou výhodou, zejména v malých městech a na vesnicích, jsou nízké výdaje, které za pronajatý byt budete měsíčně platit, což se nedá srovnat se splátkou hypotéky. Ale i ve velkých městech velmi často vyjde pronájem finančně lépe, než koupě bytu na splátky.

  • Zapomenout nesmíme ani na to, že u pronajatého bytu jdou náklady za větší rekonstrukce a opravy obvykle za pronajímatelem a nikoliv nájemcem.

Nevýhody pronájmu bytu

  • Největší nevýhodou pronájmu může být pro určitou skupinu zájemců o bydlení fakt, že každý měsíc platí nemalou částku peněz za pronájem, což za nějakých 20 - 30 let klidně může znamenat, že zaplatili cenu, za kterou by již měli vlastní byt.

  • Druhou nevýhodou je určitá nejistota, neboť u pronájmu, zejména s omezenou smlouvou na 1 – 2 roky, se může stát, že vám pronajímatel smlouvu o pronájmu bytu již neprodlouží a vy se budete muset nuceně stěhovat.

Jak vidíte, rozhodování to není jednoduché, ale věříme, že vám náš článek alespoň trošku pomohl a rozhodnete se co nejlépe, s ohledem na vaše preference a možnosti.

Placený reklamní článek

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Vyhledávání firem

Zaměření
Lokalita
Typ firmy:

Štítky: bydlení, byt, hypotéka, pr, reality

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Interiéry a elektro
Soukromí v bytě lze bez problémů zajistit

 Ať již bydlíte v domě nebo bytě, určitě víte, že soukromí patří mezi to nejdůležitější, co od svého bydlení každý člověk…

Svět realit
Pohodlné bydlení v Plzni

 Pocházíte z Plzně nebo jejího okolí a rádi byste si pořídili s partnerem vlastní bydlení, kde byste mohli vychovávat…

Stavba a rekonstrukce
Důležité desatero rad před podáním žádosti o hypotéku

Požádat o hypotéku je důležité rozhodnutí, které ovlivní váš život na mnoho let. Přinášíme deset zásad, na které byste neměli…

Stavba a rekonstrukce
Hypotéky – jaký byl rok 2012 a co nás čeká

Hypotéky jsou stále základním stavebním kamenem v oblasti financování staveb, rekonstrukcí a koupí domu. Pojďme se společně…

Svět realit
Na co si dát pozor při koupi pozemku na bydlení a rekreaci

Koupě pozemku je základním "stavebním kamenem" každého domu nebo chaty. Při jeho výběru je důležité věnovat pozornost několika…

Půjčky a hypotéky
Na pronájem bytu zapomeňte - kupte si vlastní na hypotéku

Bydlet musí každý a tak není divu, že trh s byty rozhodně neuvadá. A tak není divu, že mnoho lidí neustále přemýšlí nad tím,…

Svět realit
Jak vybrat dobrého nájemníka

Pronájem bytu je pro mnoho lidí způsob, jak snadno přijít k penězům. Jenže situace není tak růžová, jak se na první pohled…

Půjčky a hypotéky
Jak vybrat kvalitní hypotéku

Možnosti moderního bydlení jsou dnes opravdu pestré a vybírat si mohou zájemci z celé řady projektů, jež jsou následně realizovány.…

Svět realit
Hledáte pronájem v Plzni? Poradíme

Západočeská metropole láká čím dál více nových obyvatel. V Plzni se díky výhodné poloze daří jak obchodu, tak průmyslu.…

<!DOCTYPE HTML PUBLIC 301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.


Apache/2.4.6 (CentOS) Server at www.okultweb.cz Port 80
" />
<!DOCTYPE HTML PUBLIC 301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.


Apache/2.4.6 (CentOS) Server at www.okultweb.cz Port 80
" /> 301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.


Apache/2.4.6 (CentOS) Server at www.okultweb.cz Port 80
Zvláštní zájmy světových moderátorů - Amanda Holden
Zvláštní zájmy světových moderátorů - Amanda Holden Zvláštní zájmy světových moderátorů - Amanda Holden
Předpověď pro měsíc srpen 2019
Předpověď pro měsíc srpen 2019 Předpověď pro měsíc srpen 2019
Kam vyrazit na víkendový wellness pobyt?
Kam vyrazit na víkendový wellness pobyt? Kam vyrazit na víkendový wellness pobyt?
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt