Na co si nejvíce půjčujeme? Vede bydlení!

Velikost textu: A A A

Na co si nejvíce půjčujeme? Vede bydlení!

Ilustrační foto

 Hned na úvod je potřeba říct, že Češi si půjčují velmi rádi. Většina se jich naučila žít tzv. na dluh, a tak spektrum důvodů, proč přistupují k nejrůznějším úvěrovým produktům, je skutečně široké a často překvapí i zkušené bankovní poradce. Velká část českých rodin má buď nedostatečné příjmy, nebo zkrátka špatně hospodaří, a tak nějakou tu finanční injekci občas potřebuje.

Odkládat si peníze bokem a systematicky spořit začíná nejvíce lidí až ve věku 40 – 50 let. Mladší ročníky tedy pro nenadálé či větší výdaje nemívají vlastní rezervu, do které by mohli sáhnout v případě potřeby. Právě ti se proto obracejí na finanční společnosti nejčastěji. A jaké důvody jsou tedy ty nejčastější?

Investice do bydlení a koupě auta

Dlouhodobě nejčastějším důvodem pro zažádání o úvěr je řešení bydlení a nákup auta. Auto dokonce podle statistických údajů pořizuje na splátky 70-80 % lidí! V oblasti bydlení je situace dlouhodobě stabilní. Jen jedna pětina Čechů bydlí v nájmu, většina chce být ve vlastním. Pro srovnání - například v sousedním Německu je to tak půl na půl. Minimálně polovina lidí však nemá na pořízení vlastního bydlení naspořenou plnou částku, většina vlastní jen nezbytný základ.

K tomu si Češi samozřejmě půjčují i na rekonstrukce, nábytek a další vnitřní vybavení. Někteří pak využívají drobné půjčky bez uvedení účelu a půjčky bez ručení třeba pro nákup nového elektrospotřebiče. Zkrátka oblast bydlení je velmi pestrá, i co se týká využívaných produktů. Vzhledem k drahým nájmům je to však investice, která se z dlouhodobého hlediska zkrátka vyplatí. Už jen proto, že v důchodu pak člověku zůstane vlastní byt s minimálními náklady, zatímco placení vysokého nájmu může být pro staré lidi nezvladatelný problém.

Do výplaty daleko

Poměrně novým trendem, který má velmi vzrůstající tendenci, je využívání různých půjček před výplatou a malých půjček bez doložení příjmů. Jedná se o možnosti, které nabízejí především nebankovní společnosti prostřednictvím internetu. U lidí rychle začaly být oblíbené a nyní je využívá až 20 % rodin. Takové množství má totiž problém, že nevychází s penězi a před výplatou potřebuje založit, byť třeba jen na týden.

Samozřejmě, pokud je to výjimečná situace, pak daná služba může opravdu velmi pomoci. Problém však je, jestliže už dopředu víte, že peníze nezvládnete následně po výplatě splatit. Stejně tak není řešením si brát rychlou půjčku, pokud s ní jen chcete zaplatit splátky současných úvěrů, které nezvládáte a přerostly vám přes hlavu. Vždy je potřeba řešit nejen, kde a jak si půjčím, ale hlavně, jak vše následně také splatím.

Půjčky na cokoliv

Jak už bylo řečeno v úvodu, těch důvodů pro zažádání o chybějící finance může být nekonečně mnoho. U drtivé většiny úvěrů nedokládáte účel, za jakým peníze použijete, takže se ho obvykle nedozví ani sama instituce, u které o něj žádáte. Samozřejmě obrovský nápor zažívají pracovníci v oblasti financí těsně před Vánoci. Nákup dárků na splátky je stále oblíbený, byť by se dalo říct, že jde o zbytečnost a i svátky si lze užít jinak, prostě jen příjemně stráveným časem s rodinou.

Lidé si půjčují také na dovolené, sportovní vybavení a další koníčky, nebo i na plastické operace. Někdy je také důvodem pro úvěr studium, často i v zahraničí. Hodnotit jednotlivé účely nám nepřísluší, každý má svůj žebříček hodnot nastavený jinak a co je pro jednoho zbytečné vyhazování peněz, může být pro druhého smrtelně důležité. Nejdůležitější však vždy je, vše si dobře promyslet a zvážit svoje možnosti následného splácení. A také dobře si zvolit společnost, třeba pomocí některého z internetových srovnávačů půjček, ať se nenachytáte a zbytečně nepřeplatíte více, než je nutné.

 

Reklamní článek

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Vyhledávání firem

Zaměření
Lokalita
Typ firmy:

Štítky: pr, půjčka

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Stavba a rekonstrukce
Důležité desatero rad před podáním žádosti o hypotéku

Požádat o hypotéku je důležité rozhodnutí, které ovlivní váš život na mnoho let. Přinášíme deset zásad, na které byste neměli…

Stavba a rekonstrukce
Hypotéky – jaký byl rok 2012 a co nás čeká

Hypotéky jsou stále základním stavebním kamenem v oblasti financování staveb, rekonstrukcí a koupí domu. Pojďme se společně…

Koupelna
Relaxujte v nádherné koupelně

Zavřít dveře, zapálit svíčky, napustit vanu s voňavou pěnou a na chvíli se ponořit pouze do vlastních myšlenek. To je naše…

Svět realit
Privatizace bytu – ano nebo ne?

 V poslední době to vypadá, že se s privatizacemi bytů roztrhl pytel. Důvod je prostý. Obce nebo mětské části potřebují…

Půjčky a hypotéky
Potřebujete půjčku? Využijte akci půjčka bez poplatku!

 Půjčka je v dnešní době standardní součástí našich životů. Ekonomická situace je složitá a výdajů mnoho. Proto téměř…

Půjčky a hypotéky
Půjčka na rekonstrukci či vybavení bytu není problém

Půjčky jsou módou posledních let. Vždy bychom ale měli myslet na to, že je třeba je využít s rozmyslem. Určitě nejsou…

Půjčky a hypotéky
Jaké půjčky jsou dostupné na opravu a rekonstrukci bytu?

 Pokud potřebujete rekonstruovat byt nebo dům a nemáte dostatek vlastních finančních zdrojů, je nejjednodušším řešením…

Půjčky a hypotéky
Chtěli byste si půjčit na rekonstrukci bytu? Není problém

Chcete si zvelebit své bydlení? Pokud ano, je doporučováno vrhnout se do komplexních změn a vše realizovat naplno. Je to…

Půjčky a hypotéky
Peníze na bydlení - hypotéka, stavebko nebo účelová půjčka. Co se kdy vyplatí?

 Financovat bydlení jde několika způsoby, do jisté míry záleží na částce, kterou si potřebujete vypůjčit. Hypotéku pod…

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt