Jak vyčistit komín od sazí

Velikost textu: A A A

Jak vyčistit komín od sazí

Ilustrační foto

Jednou ročně musí provést kontrolu komína kominík. Kdo je zručný a nebojí se, může se pustit do čištění komína sám a to podle potřeby několikrát ročně.je třeba však dodržet daný postup, aby bylo čištění komína efektivní a bezpečné.

Před samotným čištěním použijeme trochu chemie.
Můžeme zakoupit prostředek s názvem „Kominíček“ nebo tzv. čistící špalek. Ten v kamnech zapálíme a už více netopíme. Kamna i komín necháme před čištěním komína dobře vychladnout – nejlépe do druhého dne.

Určení přístupové cesty.
Musíme se rozhodnout, zda budeme čistit komín ze střechy, na kterou vystoupíme po žebříku, po stupních nebo výlezem. Druhou variantou je čištění z půdních prostorů komínovými dvířky,případně se čistí spodními dvířky, ale to jen u nízkých komínů vysokých maximálně 6 metrů.

Příprava kamen před čištěním.
Je potřeba zavřít dvířka a dobře je utěsnit např. novinami, aby se z kamen nevysypaly při čištění saze. Také v okolí rozprostřete ochrannou fólii nebo aspoň noviny proti znečištění podlahy.

Používáme bezpečně správné nářadí a čistíme správným postupem.
Nářadí si při výstupu na střechu z bezpečnostních důvodů uvažte.
Snažíme se spustit čistící náčiní dostatečně hluboko a pomalými pohyby komín čistíme.
Nářadí od sazí oklepáváme do komína. Pokud je sazí velký nános, můžeme to několikrát opakovat. Pokud čistíme dvířky, nejdříve vyčistíme horní část komína a až potom spodní.

Jak čistíme roury.
Pokud je lze demontovat, vyčistíme je až tam, kde nevadí znečištění sazemi. Použijeme kominický kartáč. Pokud nelze provést demontáž roury, musíme čistit dvířky a nezapomínáme na sopouch, což je místo napojení kouřovodu do komínového vývodu.

Vymetení napadaných sazí ze spodních dvířek.
Nejméně jednou ročně pořádně vyberte saze z dolních dvířek, která vedou do spodní komínové části. Počítejme s větším znečištěním okolního prostoru.

Pozor na dehet a na komínové závady.
Pokud při čištění narazíte na dehet, který je hodně mazlavý, zavolejte kominíka, protože se může snadno vznítit. Kominík pravděpodobně dehet v komíně vypálí.
Pokud vypadne při čištění z komína drť z cihel nebo rozdrolená malta, nemusíte se moc znepokojovat. Pozornost ale věnujte komínu popraskanému, jakkoliv se naklánějícímu či rozpadlému nad střechou.

Dokončovací práce po čištění.
Na závěr už zbývá jen odstranit to, co jste před čištěním ucpali, kamna řádně vymést a zkušebně zatopit, aby se ověřilo, zda je v komíně dobrý tah.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Vyhledávání firem

Zaměření
Lokalita
Typ firmy:

Štítky: krby, vytápění

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Stavba a rekonstrukce
Kachlová kamna místo ústředního topení? Správná volba!

Venku je deset stupňů pod nulou a vy byste se rádi zahřáli u kamen. Co takhle pořídit si do domečku krbová nebo kachlová…

Interiéry a elektro
Výhody plynového kondenzačního kotle

Uvažujete o stavbě či rekonstrukci? Máte již vyřešenu otázku vytápění? Budete-li potřebovat nový plynový kotel nebo hledáte-li…

Interiéry a elektro
Vytápění elektřinou? Proč ne.

Přemýšleli jste někdy nad tím, která varianta vytápění je vlastně nejlepší? S kterou nejvíce ušetříte, která je nejefektivnější…

Stavba a rekonstrukce
Čerpadla s využitím v topných systémech

Některá čerpadla jsou využitelná na zahradě pro zavlažování, jiná jsou určená pro čerpání pitné vody a její přívod do domu,…

Stavba a rekonstrukce
Výhody a nevýhody naftových topidel

 Všude tam, kam potřebujete dodat teplo nahodile a okamžitě, můžete sáhnout po nouzové variantě, naftových topidlech.…

Interiéry a elektro
Nemáte komín -přesto si můžete dopřát pocit hoření v kamnech

Komín bývá součástí většiny rodinných domů a mnohdy je k dispozici i v některých bytových domech. Pokud ale komín nemáme,…

Stavba a rekonstrukce
Jaké jsou možnosti vytápění domu tepelným čerpadel

Určitě už jste také slyšeli o tom, že Vám tepelná čerpadla dokáží snížit náklady na vytápění nemovitosti. Možná ale stále…

Stavba a rekonstrukce
Jaké výhody má tepelné čerpadlo?

 Ceny energií rostou, a tak spotřebitelé stále hledají nové a nové způsoby, jak ušetřit vytápění. Je řešením tepelné…

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt